•  

     Culbertson Track and Field 

    Boys

    District Champions

    1968 1969 1970 1971 1972 1974 1975 1976 1996 1997 2006 2007 2008 2011 2012 2013 2014 

    Divisional Champions

    1974 2006 2007 2011 2012 2013 2014

    State Placing

    1974 2nd

    2007 3rd

     

    Girls

    District Champions

    1975 1976 1978 1980 1982 1993 

    Divisional Champions

    1975 1976 1978

    State Placing

    1989 3rd

     

    Divisional Champions (since 2005)

    2005

    400m Relay: R. Shanks, B. Beck, B. Bighorn, Z. Richards

    Javelin: Jenna Bolstad

    2006

    200m: Barry Bighorn

    800m: Dylan Martin

    1600m Relay: C. Wilson, D. Martin, H. Rudolph, B. Bighorn

    Javelin: Jenna Bolstad

    2007

    200m: Barry Bighorn

    800m: Dylan Martin

    2008

    1600m: Tanner Scotson

    3200m: Jackson Bolstad

    3200m: Morgan Martell

    2009

    800m: Tanner Scotson

    Javelin: Brian Manning

    1600m Relay: J. Wilcoxon, J. Jasper, B. Hilde, T. Scotson

    2010

    800m: Kyle Nielsen

    1600m: Kyle Nielsen

    High Jump: Bailey Nickoloff

    2011

    800m: Kyle Nielsen

    Shot Put: Drew Larsen

    Discus: Drew Larsen

    1600m: Chelbi Brugh

    3200m: Chelbi Brugh

    2012

    800m: Fabian Munoz

    Shot Put: David Manning

    Triple Jump: Shayne Cochran

    Javelin: Bailey Nickoloff

    1600m Relay: J. Larsen, K. Nielsen, S. Cochran, J. Jasper

     

    State Placers (since 2005)

    2005

    100m: Ben Beck 2nd place

    200m: Ben Beck 5th place

    400m Relay: R. Shanks, B. Beck, B. Bighorn, Z. Richards

    2007

    200m State Champion: Barry Bighorn 

    100m: Barry Bighorn 4th place

    400m: Barry Bighorn 5th place

    Long Jump: Barry Bighorn 6th place

    800m: Dylan Martin 6th place

    Javelin: Ben Beck 6th place

    400m Relay State Champions: C. Wilson, B. Bighorn, B. Hilde, B. Beck

    1600m Relay State Champions: C. Wilson, B. Beck, D. Martin, B. Bighorn

    400m: Chad Wilson 6th place

    2009

    Javelin: Brian Manning 2nd place

    2010

    200m: Janae Reynen 6th place

    2011

    Discus: Drew Larsen 6th place

    800m: Kyle Nielsen 5th place 

    1600m: Kyle Nielsen 6th place

    2012

    Shot Put: David Manning 5th place

     

     

     

     

     

     

     

     

Last Modified on February 23, 2018